Biuro Podróży Onholidays Polska

Grecja
Kreta

Królowa wśród greckich wysp

Kreta

Największa wyspa na Morzu Śródziemnym a zarazem najdalej wysunięta na południe Europy. Urozmaicony krajobraz - góry, malownicze wąwozy, jaskinie, rozwinięta linia brzegowa, wspaniałe, piaszczyste plaże w połączeniu z ciepłym śródziemnomorskim klimatem stanowią magnes przyciągający od lat turystów z całego świata. Zeus obdarzył tę krainę cudownym klimatem. Długie słoneczne lato sprawia, iż sezon turystyczny zaczyna się w kwietniu i trwa do końca października. Kreta jest kolebką najstarszej cywilizacji europejskiej z własną kulturą, mitologią i historią sięgającą 7000 roku p.n.e. Na całej wyspie zachowały się imponujące zabytki czasów minionych. Wykopaliska w Knossos (ze słynnym pałacem króla Minosa) oraz muzea ze starożytnymi kolekcjami dowodzą związków z Antykiem, zaś bizantyjskie kościoły i weneckie zamki wskazują na kontakty z cywilizacjami Wschodu i Zachodu. Na każdym kroku legendy i mity przeplatają się ze współczesnością. Uroku wyspie dodaje niezliczona liczba typowo greckich tawern z wyśmienitą kuchnią, smacznym winem i wspaniałą muzyką. Sami Kreteńczycy słyną z przywiązania do tradycji, religijności i ogromnej życzliwości do ludzi – gość był tu zawsze znakiem łaski bogów.  

Gouves - Miejscowość turystyczna na północnym wybrzeżu Krety, oddalona o 25 km od Heraklionu - stolicy wyspy. Piaszczyste plaże pozwalają na zdobycie opalenizny w śródziemnomorskim słońcu, a liczne tawerny, bary i dyskoteki zapewniają udany wieczorny program rozrywkowy.  

Hersonissos - Tętniąca życiem miejscowość, położona 25 km na wschód od Heraklionu. Grecki duch przejawia się tutaj nie tylko w architekturze, ale także w typowej dla tego regionu gościnności mieszkańców. Pasjonaci historii znajdą tutaj muzeum na otwartym powietrzu, Lychnostatis, a tuż przy wybrzeżu małą fontannę w kształcie piramidy - ślad po antycznym mieście Hersonesos. Natomiast miłośnicy wrażeń mają nieograniczoną możliwość zabawy w licznych dyskotekach i klubach nocnych.  

Malia - Tętniący życiem, ośrodek turystyczny, położony ok. 35 km na wschód od Heraklionu, wzdłuż nadmorskiej promenady, przy piaszczysto - żwirowej plaży. Łączy się z sąsiednią miejscowością – Stalidą usytuowaną przy jednej z najpiękniejszych plaż na Krecie, w większości piaszczystej. W ciągu dnia, wieczorem i do późnych godzin nocnych czekają na turystów liczne tawerny, kawiarnie, bary, dyskoteki, sklepy z pamiątkami. Sezon letni trwa tu wyjątkowo długo. Rozpoczyna się wcześnie, a kończy później niż w innych kurortach.  

Kokkini Hani - Niewielka miejscowość wypoczynkowa nad długą  i w większości piaszczystą  plażą, przy której można wypożyczyć sprzęt do sportów wodnych. W odległości: 7 km - park wodny Water City, 8 km - lotnisko, 12 km - Heraklion (dojazd autobusem miejskim).  W okolicy (1 godzina pieszo) znajdują się  ruiny domu (prawdopodobnie sanktuarium) z okresu minojskiego - ok. XV w. p.n.e.  

Rethymnon - Jedno z najbardziej malowniczych miast na Krecie, położone ok. 80 km na zachód od Heraklionu. Ze względu na piękną zabudowę (mury obronne, weneckie domy, forteca, marmurowe tureckie fontanny) i malowniczy port bywa nazywany „Wenecką Perłą”. Długa, kilkukilometrowa plaża i starówka będąca wieczorem centrum życia nocnego, uczyniły z Rethymnonu jeden z głównych ośrodków turystycznych Krety.          

Chania -  Położona w północno-zachodniej części wyspy, jest drugim co do wielkości miastem Krety. Przyciąga turystów niepowtarzalnym charakterem i atmosferą. Warto odwiedzić Stare Miasto zbudowane wokół portu weneckiego z licznymi, malowniczymi uliczkami, weneckimi i tureckimi budowlami. Stare Miasto to również centrum życia nocnego z wieloma barami, klubami i tawernami a znana ulica Skridlof (Skórzana) pełna jest sklepów z wyrobami skórzanymi. Pobyt w położonych w okolicach Chanii ośrodkach turystycznych to oprócz wypoczynku na plażach możliwość zwiedzania wyspy i położonego niedaleko najdłuższego w Europie, słynnego wąwozu Samaria.

Grecja | Kreta | Hotele